zastosowanie drzewa na elewacje

Fasady z drewna są coraz to bardziej powszechne. Deski elewacyjne mogą być kładzione na całej elewacji, względnie na jej kawałku. W ciągu ostatnich paru lat coraz popularniejsze staje również drzewo modyfikowane termicznie.
Drewno elewacyjne musi być odporne na warunki pogodowe i zniszczenia biologiczne spowodowane grzybami i szkodnikami.

Deska tarasowa
Autor: Wolfcraft
Źródło: Lange Łukaszuk s.j.

Deski elewacyjne mogą być zestawione poziomo, pionowo, lub pod kątem. Drewno jest surowcem który poszerza się i kurczy pod wpływem wilgotności, dlatego składając je, trzeba zostawiać między nimi kilka milimetrów odstępu, ażeby zapewnić im niewielki ruch.
Fasadę drewnianą można mocować do wszelkiego typu ściany. Przeważnie wykorzystuje się ruszt z drewna zbudowany z tego samego rodzaju drewna co elewacja, dogłębnie zaimpregnowanego. Jeżeli wymaga tego konfiguracja desek elewacyjnych, wykorzystuje się ruszt krzyżowy – gepetto.com.pl/oferta/blaty-drewniane.

Deska tarasowa jest impregnowana pod ciśnieniem i malowane przez wytwórców, inne należy zaimpregnować przed składaniem. Drzewo dobrze konserwowane i wentylowane będzie cieszyć pięknym wizerunkiem przez długie lata. Długość desek trzeba dostosować do wymogów danej elewacji. Modne w tej chwili profile żaluzjowe posiadają trochę różne proporcje aniżeli tradycyjne deski – kliknij i sprawdć.

Drewniane tarasy konstruuje się chętnie, bowiem ich wykonanie nie jest zbyt kłopotliwe. Nastręcza jednak wyboru właściwego gatunku drewna i starannego montażu. Za to zyskujemy taras trwały, efektowny i taki, po którym nawet w chłodniejsze dni jest możliwość przechadzać się boso. Grunt pod drewniany taras powinien być stabilny, twardy i pewny. O tym, czy taras będzie ładny także po paru latach, przesądzają regularne zabiegi pielęgnacyjne.

Dwa razy do roku nieodzowna jest dokładna pielęgnacja. Należy precyzyjnie umyć taras myjką ciśnieniową, a następnie położyć olej, jaki się wykorzystuje do pokładów jachtów. Taras drewniany to komfortowe miejsce wypoczynku i element zdobniczy domu. Tarasy drewniane wspaniale komponują się z detalami wykończenia domu i roślinami w ogrodzie. Jeśli oprócz tego weźmiemy pod uwagę to, że konstrukcja tarasu drewnianego jest wyjątkowo szybka, a deski tarasowe są względnie tanie, to należałoby się na niego zdecydować.