Jak zabrać się za odnowienie ogrodu?

Gdy będziemy mieli ogród, to powinniśmy zadbać o to, żeby znalazły się w nim odpowiednie drzewa. Dlatego właśnie należy się zastanowić, czy pragniemy mieć chociaż mały sad, czy może jedynie chcemy zainwestować w krzewy ozdobne.

Naprawdę interesującą odmianą wśród traw ozdobnych, która ma niezwykle duże zastosowanie jest miskant chiński. Bez względu na to, jaki gatunek trawy zakupimy, musimy pamiętać, że są to rośliny niezwykle ekspansywne. Tego rodzaju trawy raczej nie będą nadawały się do sadzenia gdzieś, gdzie jest naprawdę mało miejsca. Niezwykle szybko zajmą w nich sporą przestrzeń.

Podejmując jakiekolwiek prace ogrodowe, trzeba się między innymi zaopatrzyć w wysokiej klasy sprzęt. Narzędzia do ogrodu takie jak grabie, motyka albo szpadel to bez wątpienia podstawa. Bez nich, nasze działania nie będą nazbyt skuteczne. Rozsądnie jest w związku z tym znaleźć w okolicy sklep ogrodniczy, który sprzedaje sprzęt dobrej klasy. Zakup narzędzi to wydatek raz na lat, więc nie starajmy się przesadnie oszczędzać, ponieważ prędko się przekonamy, iż tanie narzędzia jedynie ładnie wyglądają na półkach w sklepach. Wyginające się łopaty lub łamiące widły są w takich przypadkach niezwykle częste. Gdy już nabędziemy potrzebny sprzęt, obowiązkowo zaprośmy do pomocy domowników. Przez to w krótkim czasie rozprawimy się z naszym ogródkiem i spowodujemy, iż wreszcie będzie on cieszył nasze oko.

malowidło - owoce
Autor: sxc.hu
Źródło: sxc.hu

Jakiś czas temu, na polski rynek borówek weszła borówka amerykańska (prosto z tego źródła). Krzak ten ma większe i słabiej barwiące owoce, które są słodsze od rodzimego gatunku. Co jest dobrą cechą tej borówki, to jej łatwa uprawa. Jako że, owoce borówki zwykle nie są tanie, uprawianie kilku krzaczków w ogrodzie, będzie dla nas bardzo dobrą lokatą. W ostatnich czasach, godna przemyślenia stała się też jagoda kamczacka. Rzadziej osiągalna w marketach, ale jeszcze łatwiejsza do hodowli od borówki amerykańskiej. Jej owoce są podłużne oraz nie są aż tak słodkie. Znacznie bardziej w smaku przypominają naszą rodzimą jagodę.
Pojawiło się wiele upraw borówki amerykańskiej oraz jagody kamczackiej.

Duża popularność tych owoców wręcz zapewnia rok w rok przychód ze zbiorów. Mimo to, jeśli jesteśmy wielbicielami jagód, a mamy ogródek albo przestrzeń na balkonie, pomyślmy o niedużej uprawie na własne wymagania. Nie trzeba być ogrodnikiem, aby uprawiać te krzewy. Borówka amerykańska, potrzebuje tylko właściwego nawożenia oraz właściwego przycinania, żeby rodziła więcej owoców. Ma sporo odmian, które powinno się rozsadzać naprzemiennie, aby utrzymywać międzyodmianowe zapylanie.

Borówka amerykańska (https://www.szkolka-rudniccy.pl/katalog/krzewy-owocowe/), w zależności od odmiany, daje jagody w okresie lipiec-wrzesień – to również przemawia za uprawianiem zróżnicowanych odmian. Ten gatunek jednak jest mniej odporny na mróz. Należy bezwzględnie dobrze chronić je w sezonie zimowym. Także minusowe temperatury w maju są w stanie negatywnie osłabić owocowanie. Dużo mniej trudna w hodowli jest jagoda kamczacka. Nie potrzebuje zbyt żyznej gleby, ani zbyt szczególnego nawożenia. To także jagoda odporna na ujemne temperatury.

Nie przestraszy jej również susza. Jej jagody są zawsze najszybsze. Prześciga nawet truskawki. Posiadając różne odmiany, możemy raczyć się jej owocami od końca kwietnia aż do października. Nie straszne jej również ujemne, majowe temperatury. Nie tak często musi być przycinana, a krzewy owocują przez więcej lat niż borówki amerykańskiej. Niezwykle interesującą odmianą pośród traw ozdobnych, która ma bardzo szerokie zastosowanie jest miskant chiński. Niezależnie od tego, jaki gatunek trawy zakupimy, musimy wiedzieć, że są to rośliny bardzo ekspansywne. Tego rodzaju trawy raczej nie będą nadawały się do sadzenia gdzieś, gdzie jest naprawdę mało miejsca. Naprawdę szybko zajmą w nich sporą przestrzeń.