Ogródek, miejsce spotkań całej rodziny

W końcu nadeszła upragniona wiosna! Nasadzamy, przesadzamy, kosimy, by po zakończonych działaniach – zmęczonym, ale ale jakże zadowolonym usiąść pod drzewem i zachwycać się efektem końcowym.

Atrapa roweru w ogrodzie
Autor: Ken Ratcliff
Źródło: http://www.flickr.com
A to dopiero początek sezonu! Dopiero przed nami relaks na leżaku w ogrodzie, wspólne śniadania czy kwiaty na parapecie z własnego ogrodu. Nasz ogród… Nasza pasja. Podczas kiedy wszystko w życiu mija tak błyskawicznie, ogrodnictwo daje nam możliwość na chwilę zapomnienia, ciszy i harmonii wewnętrznej. Bywa, że nasze dłonie bywają ubrudzone ziemią, jednak nasza dusza i umysł nadal są czyste. Świadomość, że robimy coś ważnego i wartościowego, a przy tym bardzo przyjemnego – dodaje nam energii i chęci do dalszych poczynań.

Ogród to głównie przyjemność (więcej tutaj), uśmiech na twarzy z powodu dobrze wykonanej pracy, obecność i możliwość przyjemnego spędzania czasu z bliskimi, przyjaciółmi czy dziećmi. Dzięki tej zielonej przestrzeni jesteśmy w stanie nauczyć je odpowiedzialności i pracy, jak i produkcji własnej żywności, jednocześnie ucząc ładu i porządku, dbania o własne narzędzia. Po ogrodzie mogą wtedy śmigać pojazdy dla dzieci.

Domki narzędziowe sprawdzą się w tej sytuacji znakomicie, a przy tym staną się miejscem przy którym zgromadzi się reszta domowników. Często bowiem służą jako parasol w czasie niepogody lub pełnią

Motyl
Autor: USFWSmidwest
Źródło: http://www.flickr.com

funkcję małego warsztatu stolarskiego. Plusem domków jest możliwość ich rozbudowy. Taras? Większa ilość półek i haczyków? Zwykle to przecież łatwe w obróbce drewno. Ogród to również wspaniałe miejsce na wprowadzanie ekologii. Swoim postępowaniem uczymy dzieci jak ważna jest woda opadowa i jak przydatne na terenie ogrodu są kompostowniki – klik!.

Gromadzenie i wrzucanie odpadków organicznych, przyglądanie się jak w procesie rozkładu resztki i rośliny ulegają przemianom, by w końcu stanowić pożywkę dla nowych roślin – to bardzo absorbujące zajęcie dla małych ogrodników. Jeśli nie posiadamy na swoim podwórku kompostownika, sugerujemy zaopatrzyć się w tę niedużą, ale bardzo przydatną skrzynkę.

Pamiętajmy tylko by nie wrzucać do kompostownika roślin u których możemy zaobserwować chorobę. Te należy najpierw spalić, a dopiero po tym procesie dodać do kompostu, aby ograniczyć rozwój szkodliwych mikroorganizmów.