Krasnale i inne figury ogrodowe – jak dobrze je wybrać, żeby należycie wyglądały w ogrodzie.

Wśród ogrodowego wyposażenia nie można nie wskazać różnego rodzaju figurek i figur. W praktyce są one w ogrodach obecne od bardzo dawna, w dawnych czasach do ich zrobienia zatrudniano znanych artystów, a te które ocalały dzisiaj są bardzo cenionymi zabytkami.

ogród - płótno
Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com

Obecnie ogrodowe figury produkuje się przeważnie przy pomocy gotowych form, choć rzecz jasna ich wytworzeniem również będą się zajmować doświadczone osoby. Wybór figur jest rzeczywiście duży, dzięki czemu można je dobierać do stylu i charakteru własnego ogrodu. Niestety jeśli chodzi o to wybieranie u niektórych właścicieli bywa bardzo różnie, o czym na przykład będą świadczyć liczne stereotypy które dotyczą figur ogrodowych. U wielu osób pierwsze skojarzenie to barwne krasnale, postawione w jakimś przypadkowym miejscu. Figury takie jak werbefiguren nie tylko nie poprawiają wyglądu, ale powodują, że w wielu przypadkach wyglądał on będzie zwyczajnie komicznie. Są osoby, jakim się tego typu odpustowe rzeczy bardzo będą podobać, a są takie, które jednak będą gustować w zupełnie innych klimatach.

Wcześniej wspominane krasnale często wykonywane są z kolorowego plastiku, jaki mimo że jest trwały, to nie jest najlepszym materiałem do wytwarzania ozdób ogrodowych. Figury z niego wykonane będą niestety wyglądać nieco tandetnie i nie bardzo będą się komponować z bujną roślinnością czy drewnem. Znacznie lepsze będą do tego celu naturalne surowce, takie jak gips, glina czy kamień, one zdecydowanie ładniej będą wyglądać pośród zieleni w ogrodzie zieleni. Nawet wcześniej wspominane krasnale będą się bardzo dobrze prezentowały, jeśli się je zrobi z gipsu zamiast kiepskiej jakości plastiku.

A że cieszą się one niezmiennie ogromnym zainteresowaniem, to należy kupować takie, jakie nie będą szpecić, ale faktycznie coś ogrodowi dadzą. Werbefiguren oferowane są w dużej ilości rozmiarów, dzięki czemu również będą spore możliwości do tego, żeby je w jakiś ciekawy sposób zaaranżować. Jeżeli się wybierze naprawdę oryginalne i ładne figury, to na pewno będą one niezwykle ciekawie wyglądać w większości ogrodów.